تعمیر تلویزیون ایکس ویژن

سرویس تعمیرات در تمامی نقاط شهر تبریز بصورت یکسان ارائه میگردد.   به اطلاع مشتریان گرامی میرساند بیشتر مواقع تعمیرات تلویزیون در منزل یا محل کار مشتری انجام می گیرد  و در بعضی از موارد خاص که ضرورت ایجاب می کند (مانند تعویض پنل LCD و نقشه خوانی برد مین و … ) جهت اطلاع از چگونگی  ارسال تلویزیون ،حتما با شماره های:

+۹۸۹۱۴۴۱۶۶۹۱۲

+۹۸۹۱۴۶۱۶۶۹۱۲

تماس حاصل نمایید.  


تعمیر تلویزیون ال سی دی ایکس ویژن

تلویزیون دیر روشن می شود

برد پاور تعویض شود. تعمیرات برد پاور در منزل و محل مشتری انجام می شود. تعمیرات با قطعات فابریک و با ضمانت سه ماهه انجام می شود.

تلویزیون بعضی وقتا روشن میشه بعضی وقتا رو چراغ پاور می مونه

این خرابی مربوط به برد پاور تلویزیون ال سی دی ایکس ویژن می باشد. در بعضی مواقع نیز از برد مین نیز می تواند باشد. تعمیرات برد پاور تلویزیون در منزل انجام می شود. این خرابی بیشر مربوط به نیم سوز شدن قطعات نیمه هادی می باشد که باید مورد بررسی قرار بگیرد. تعمیرات ال سی دی ایکس ویژن با ضمانت سه ماهه انجام می شود.

یک لحظه تصویر تلویزیون میاد و قطع میشه

این عیب مربوط به بک لایت تلویزیون ال سی دی ایکس ویژن می باشد که در بعضی مواقع به علت خرابی برد پاور و اینورتر نیز می تواند باشد. تعمیرات این خرابی در منزل و محل شما انجام می شود و شامل سه ماه ضمانت می باشد.

تلویزیون روی حالت استندبای مانده است

این عیب در بیشتر موارد به علت فرسوده شدن قطعات پاور تلویزیون می باشد که برای تعمیر بای قطعات فرسوده با قطعات اورجینال تعویض شود در مواردی از برد مین نیز می تواند باشد.

تلویزیون گهگاه روشن می شود

 این عیب در بیشتر موارد مربوط به برد پاور تلویزیون می باشد که بعضی وقتی روشن می شود و بعضی وقتی روشن نمی شود.تعمیرات در منزل انجام می شود


تعمیر تلویزیون ال ای دی ایکس ویژن

تلویزیون خاموش شده است

این خرابی در اکثر موارد مربوط به برد پاور تلویزیون ال ای دی ایکس ویژن می باشد که معمولا در اثر نوسان برق به وجود می آید. در این حالت به علت بالا رفتن برق امکان خرابی برد مین نیز می تواند باشد که باید اول برد پاور تعمیر شود تا بتوان برد مین تلویزیون را تست کرد.

تلویزیون دیر روشن می شود؛

ین عیب در تلویزیون های ال ای دی ایکس ویژن بیشتر مربوط به برد مین می باشد که اکثر موارد به علت فرسودگی قطعات برد می باشد که ما تعمیرات را با قطعات درجه یک و مرغوب انجام می دهیم. در بعضی موارد که دیر برای تعمیر تلویزیون اقدام شود برد قابل تعمیر نمی باشد و باید تعویض شود. تعمیرات برد مین ال ای دی در منزل انجام می شود.

تلویزیون خاموش و روشن می شود؛

این خرابی در اکثر موارد مربوط به برد مین تلویزیون می باشد که تعمیرات برد مین در منزل و محل شما انجام می شود. تعیمرات مین برد با قطعات اصلی انجام می شود.

تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد؛

این خرابی در تلویزیون های ال ای دی شایع می باشد که بر اثر آب خوردگی و ضربه وارد شدن به پنل تلویزیون به وجود می آید. در صورت خرابی پنل تلویزیون تعمیر تلویزیون مقرون به صرفه نمی باشد.

قطع ورودی ها

این عیب مربوط به برد مین تلویزیون ال ای دی ایکس ویژن می باشد که تعمیرات مین برد در منزل و محل مشتری انجام می شود. در  بعضی مواقع به دلیل خراب بودن دستگاه ورودی که به تلویزیون زده شده می باشد این عیب به وجود می آید.

قطع صدا

این عیب مربوط به برد مین تلویزیون می باشد که تعمیرات برد مین با ضمانت انجام می شود.این عیب در تلویزیون های ال ای دی ایکس ویژن شایع است.


عمر تلويزيون هاي پلاسما بيشتر است يا تلويزيون هاي ال سي دي؟

تلويزيون هاي ال سی دی صحبت کرده ايم. در اين مقاله قصد داريم عمر پنل اين دو تلويزيون را با يک ديگر مقايسه کنيم و ببينيم کدام يک عمر بيشتري دارد.


پنل تلويزيون هاي پلاسما از سايز ۴۲ تا ۶۵ اينچ توليد مي شوند و مصرف برق بيشتري نسبت به تلويزيون هاي ال سی دی و ال ای دی دارند. البته مصرف برق تلويزيون هاي جديد پلاسما نسبت به مدل هاي قبل آن کمتر شده است. عمق رنگ مشکي در تلويزيون پلاسما Plasma بيشتر از تلويزيون ال سی دی  و اغلب LED ها است.

روشنايي تلويزيون هاي LCD و LED نسبت به تلويزيون هاي پلاسما بيشتر است و بسياري از کاربران، رنگ هاي تلويزيون هاي  LCD وLED را بيشتر مي پسندند.


با وجود تمامي ويژگي هاي مثبت و منفي تلویزیون های پلاسما، تلويزيون هاي LCD و LED به دليل طراحی زیبا تری که دارند، رایج تر بوده و از محبوبيت بيشتري برخورداند.

عده اي اعتقاد دارند که عمر پنل  تلويزيون هاي پلاسما کوتاه است و خريد آنها مقرون به صرفه نيست. آيا اين نظريه صحيح است و واقعاً عمر پنل تلويزيون هاي پلاسما از تلويزيون هاي LCD کمتر است؟


بيان اين مسئله که تلويزيون پلاسما يا تلويزيون LCD وLED چند سال عمر مي کنند صحيح نيست. در واقع روشنايي يا Brightness تلويزيون ها پس از کارکرد زياد، کاهش مي يابد. بنابراين عمر تلويزيون پس از مدت اعلام شده، به پايان نمي رسد بلکه روشنايي تصوير آن کاهش مي يابد. از اين پس منظور از عمر تلويزيون، مدت زماني است که پس از آن روشنايي تصوير به نصف ميزان اوليه مي رسد.


شرکت هاي توليد کننده اين نوع تلويزيون ها عمر آنها را بيشتر از حد معمول اعلام مي کنند. ولي در واقعيت عمر اين تلويزيون ها با هم متفاوت است. عمر تلويزيون هاي LCD با توجه به کيفيت پنل آنها بين ۳۰,۰۰۰ تا ۶۰,۰۰۰ ساعت است. يعني اگر روزانه ۶ ساعت از اين تلويزيون ها استفاده کنيد، پس از ۲۸ سال، روشنايي تصوير تلويزيون شما، نصف روشنايي اوليه خواهد بود.


اين در حالي است که روشنايي تصوير تلويزيون هاي پلاسما پس از ۲۰,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ ساعت به نصف روشنايي اوليه مي رسد. يعني اگر به طور متوسط ۶ ساعت از تلويزيون خود استفاده کنيد پس از ۱۴ سال روشنايي تلويزبون شما به نصف ميزان اوليه مي رسد. البته توجه کنيد که عمر تلويزيون هاي پلاسماي جديد کمي بيشتر شده است.

به طوريکه پاناسونيک ادعا مي کند، تلويزيون هاي پلاسماي اين برند، ۱۰۰,۰۰۰ ساعت عمر مي کند.تعمیر تلویزیون های پلاسما و ال سی دی پاناسونیک در منزل و محل شما با قطعات فابریک و اصلی با ضمانت سه ماهه.

تعمیر تلویزیون ال سی دی ایکس ویژن

قابليت سه بعدي در تلويزيون ها

سطح صاف تلويزيون رخ مي دهد و همين امر به جذابيت اين تکنولوژي مي افزايد.تعمير تلويزيون صنام در منزل و محل کارشما.

اما سوال اينجاست که چطور امکان دارد تصاوير سه بعدي و عمق دار را در يک صفحه ي صاف و مسطح نشان داد ؟
همانطور که مي دانيد چشم هاي يک انسان بالغ حدود ۶ سانتي متر از يکديگر فاصله دارد . شايد برايتان جالب باشد که بدانيد اصلي ترين دليلي که ما قادريم تصاوير و محيط پيرامونمان را سه بعدي ببينيم همين فاصله چشم ها از يکديگر است. علت اين امر کاملا روشن است.

ما زماني که به چيزي نگاه مي کنيم در واقع هر چشم ما تصويري مجزا از آنرا با اختلاف زاويه ي بسيار کم نسبت به ديگري مي بيند.

اين تصاوير بطور مجزا به مغز فرستاده مي شود و در آنجا هر دو تصوير بر روي يکديگر قرار مي گيرد و ما مي توانيم تصويري صحيح و با عمق را درک کنيم.


بنيانگذاران تکنولوژي سه بعدي در نمايشگرها و سازندگان فيلمهاي سه بعدي از همين ترفند براي محصولات خود استفاده مي کنند.

در واقع ساخت فيلمهاي سه بعدي چيزي جز يک ترفند حرفه اي براي گول زدن مغز انسان و استفاده از خطايي بصري بين چشم و مغز نيست.
اين فيلمها با دو دوربين بطور همزمان که فاصله ي خيلي کمي (چيزي در حدود فاصله چشم هاي انسان) دارند ضبط مي شوند و در آخر توسط نرم افزارهاي مخصوص ، اين تصاوير مجزا بر روي يکديگر قرار مي گيرند.

فاصله و مرز سوژه ها در اينگونه تصاوير بسيار نزديک به هم است . به همين دليل است که بدون عينکهاي مخصوص ، نمي توانيم تصويري واضح و شفاف را ببينيم زيرا چشمان ما بدون عينک ، همزمان دو تصوير را در حال پخش مي بيند که مرز بين سوژه هاي آن معلوم نيست . به همين علت نمي توانيم جزئيات را به تفکيک درک کنيم.

از اينجا به بعد ، زمان انجام وظيفه عينکهاي ۳D فرا مي رسد. اين عينکها کار عينيت بخشيدن به تصاوير مبهم و آماده سازي آنها براي هر چشم بطور مجزا را بر عهده دارند.تمامي اين مراحل به منظور فريب دادن چشم ها و مغز مي باشد.

زيرا فقط در اينصورت است که مي توانيم از يک صفحه نمايش صاف و مسطح ، تصاويري عمق دار را درک کنيم.اما بپردازيم به برخي از روشهايي که تاکنون براي سه بعدي ديدن تصاوير استفاده شده اند تا هم با مفهوم سه بعدي و هم با روش کار عينک هاي ۳D بيشتر آشنا شويم. تعمير تلويزيون ال سي دي شارپ در منزل و محل شما.

اولين روش که حتماً خاطره ي استفاده از آن به دوران کودکي و نوجواني بر مي گردد ، استفاده از دستگاهي است با نام ويومسترکه حالت استريوسکوپيک دارد. اين دستگاه که همانند دوربين کار مي کند ، براي هر چشم ، تصويري مجزا دارد و هر چشم مي تواند تصوير مخصوص به خود را ببيند.

اين روش براي استفاده فردي مناسب بوده و نمي توان با خانواده به ديدن اين تصاوير بطور همزمان پرداخت.حال که لزوم ديدن تصاوير براي همگان و بطور همزمان مطرح شد ، لازم است تا به وسايل ديگري روي بياوريم به نام عينک هاي ۳D . اما چگونه ؟ اين عينکها چطور مي توانند آن همه تصوير درهم و نامنظم را بصورت يکپارچه و عمق دار براي ما بسازند ؟

جواب اين سوال در دست سازندگان عينک ها و صاحب نامان عرصه ي سه بعدي است ولي ما در اينجا به منظور آشنايي با انواع عينک و روش کاري هر يک از آنها ، به بررسي اين وسايل کوچک و شگفت انگيز مي پردازيم. تعمیر تلویزیون های FULL HD در منزل شما.
 
اولين عينکي که معرفي مي کنيم و مي توان گفت که امروزه ديگر مورد استفاده ي گسترده اي در تلويزيون هاي پيشرفته ندارند ، عينکهاي آناگليف Anaglyph است. اين نوع عينک سه بعدي بين ، معرف حضور خيلي هاست زيرا شيشه هاي آبي و قرمز آنها از ياد رفتني نيست. اين عينک ها ساده ترين روش کاري را دارند.

همانطور که مي دانيد فيلترهاي رنگي ، مانع عبور نورهاي همرنگ مي شوند بطور مثال شيشه ي قرمز رنگ اين عينک ، مانع از درک رنگ ها و نورهاي قرمز مي شود.

پس با استفاده از اين ويژگي مي توان تصاوير را به هاله هاي قرمز و آبي ( رنگ فيلترهاي عينک) آغشته کرد تا هر چشم تصوير مجزايي را ببنيد.

لزوم ديده شدن تصاوير بصورت مجزا براي هر چشم پيش تر توضيح داده شد ولي مجدداً يادآوري مي شود که فيلم هاي سه بعدي ، براي هر صحنه داراي دو تصوير يکسان هستند که با فاصله اي بسيار کم ، در کنار يکديگر قرار گرفته اند. تعمیر تلویزیون در منزل .
 
نوع ديگر عينک ،  عينک هاي پلارويد هستند که به نوع Passive يا همان منفعل معروفند. اين عينکها توسط عمليات پلاريزيشن ، تصاوير را براي هر چشم ، اختصاصي و انحصاري مي کنند. در اين روش که معمولا در سينما ها بکار گرفته مي شود ، تصاوير با دو طيف ( با نورهاي افقي و با نورهاي عمودي) به نمايش در مي آيد.

اين عينک ها قادرند تا با هر شيشه ، يک طيف خاصي از نور را دريافت کنند که در نهايت به درک سه بعدي ما مي انجامد.

در اين سبک نمايش ، هر فريم داراي طيف هاي مناسب چشم چپ و چشم راست است و به همين دليل وضوح تصوير از نظر ما به نصف کاهش پيدا مي کند. در اين روش ، صفحه نمايشگر به يک فيلتر جلويي مجهز است که تصاوير را بطور منظم در خطوط متناوب ، داراي قطب مي کند.

اين خطوط بصورت يکي در ميان داراي قطبي همسان شده با چشم چپ و چشم راست مي باشد. پس در هر لحظه فقط نيمي از طيف ها را با هر چشم مي بينيم. اين روش بسيار کم هزينه و عينک هاي آن هم بسيار ارزان قيمت است ولي همانطور که گفته شد اگر وضوح تصوير برايتان اهميت دارد ، سيستم Passive  مناسب نيست.تعمیر تلویزیون پاناسونیک در منزل .
 
نوع بعدي ، نوع اکتيوشاتر Active Shutter  است. اين عينک هاي سه بعدي که امروزه بيشتر استفاده مي شوند روش کار جالبي دارند. در اين روش دو تصوير براي چشمها وجود دارد. يکي براي چشم چپ و ديگري براي چشم راست که خيلي سريع پشت سر هم نمايش داده مي شود.

در اين بين زماني که تصوير براي چشم چپ نمايش داده مي شود ، شيشه سمت راست عينک تاريک شده و اجازه ديده شدن را نمي دهد. اين کار در لجظه ي بعدي که متعلق به چشم راست است نيز اتفاق مي افتد. عمليات خاموش شدن و روشن شدن شيشه هاي عينک هاي سه بعدي با سرعت بسيار بالايي انجام مي شود لذا اين نوع عينک بايد با تلويزيون هايي که فرکانس تصوير بالاتر از ۱۲۰ هرتز دارند استفاده شود تا تصاوير را از دست ندهيد. اين عينک هاي داراي باطري بوده و توسط اشعه مادون قرمز ، خود را با فرکانس هاي تصوير هماهنگ مي کند تا بطور همزمان و متناسب با تصاوير تلويزيون ، روشن و تاريک شود.تعمیر تلویزیون ال سی دی سه بعدی سونی در منزل.

اين عينک ها درون خود داراي کريستال هاي مايع و مداراتي هستند که مي توانند حداقل ۱۲۰ بار در ثانيه روشن و خاموش شود و برخي مدل هاي آنها داراي باطري قابل شارژ هستند.  اين عينکها قيمت بالاتري نسبت به انواع قبلي دارند ولي کارايي بالاتري نيز دارند.

همچنين ممکن است در اثر استفاده طولاني مدت و ممتد ، دچار سردرد شويد.برخي افراد نمي توانند تصاوير سه بعدي را ببينيد. آمارها نشان مي دهد ۵ الي ۱۰ درصد مردم آمريکا نمي توانند تصاوير سه بعدي را در نمايشگرها درک کنند و همچنان تصاوير را دو بعدي و با کيفيت پائين مي بينند .

عده ي ديگري نيز خيلي زود دچار سردرد و سرگيجه مي شوند. درحاليکه عده اي هم وجود دارند که مي توانند به راحتي و بدون هيچ مشکلي به تماشاي فيلم هاي سه بعدي بپردازند. شما هم تا زماني که امتحان نکرده باشيد نمي توانيد متوجه شويد از کدام دسته ايد.تعمیر تلویزیون ها ال سی دی با ضمانت سه ماهه در منزل و محل شما.
 
اکنون که با تکنولوژي سه بعدي و چند نوع عينک ۳D آشنا شديم لازم است تا نکاتي را پيرامون اين بحث يادآور شويم.
شايد براي عده اي که تجربه ي تماشاي فيلم هاي سه بعدي را در سينما دارند سوال پيش آيد که چه فرقي بين فيلمهاي سه بعدي سينما و تلويزيون وجود دارد ؟
جواب اينجاست که تنها تفاوت در اندازه صفحه نمايش و فاصله شما از آن است که در حس شما تأثير مي گذارد زيرا در سينما حجم بيشتري از شعاع ديدتان درگير تصوير است طبيعي است که در سينما حس شما واقعي تر باشد. تنها مزيتي که تلويزيون نسبت به سينما دارد اينست که مي توانيد تنظيمات تلويزيون را به دلخواه تغيير دهيد.

البته اين تنظيمات بستگي به تلويزيون ، نوع فيلم و دانش شما از پارامترهاي موثر بر تصوير سه بعدي دارد.امروزه مي بينيم که فيلم ها و انيميشن هايي مخصوص کودکان توليد مي کنند.

اين اختصاص صرفاً در نوع و سبک محتواي آنها نيست بلکه در نوع تصاوير نيز هست زيرا فاصله چشم هاي کودکان به هم نزديک تر از چشم هاي افراد بالغ است پس طبيعي است که بايد فاصله ي نقاط متناظر هر فريم در تصوير که به آن پارلکس مي گويند تغيير کند.تعمیر تلویزیون سه بعدی ال جی در منزل .

معمولا براي استفاده از تلويزيون هاي سه بعدي بايد از عينک هاي مخصوص استفاده کرد ولي امروزه شاهد هستيم که برخي کمپاني هاي صاحب نام در تلاشند تا محصولات جديد را عرضه کنند که بدون نياز به عينک هم بتوان از آنها بهره برد.

البته در اين راه به دستاورهايي هم رسيده اند ولي هنوز به مرحله ي ظهور و توليد انبوه براي عرضه در بازار نرسيده است.


برخي سوال مي کنند که آيا مي توان با تلويزيون ها معمولي هم تصاوير را سه بعدي ديد ؟ جواب اين سوال قطعي نيست زيرا برخي تلويزيون ها در صورتي که از فيلم هاي سه بعدي استفاده کنند ، قادرند بوسيله ي مدارات تعبيه شده درونشان ، تا حد کمي به تصاوير عمق ببخشند ولي اين عمق بسيار کم بوده و نسبت به تلويزيون هاي سه بعدي قابل قياس نيست.تعمیر تلویزیون ال جی در منزل.

نکته اي که در اين وجود دارد اينست که براي ديدن فيلمهاي سه بعدي بايد دستگاه پخش کننده شما هم مجهز به قابليت ۳D باشد وگرنه امکان پخش فيلمهاي سه بعدي را نخواهد داشت. خوشبختانه امروزه در بازار ، دستگاههايplayer  Blue-Ray 3D وجود دارد که مي توانيد با توجه به بودجه خود اقدام به تهيه ي يکي از آنها بکنيد تا بتوانيد لذت تماشاي فيلمهاي سه بعدي را با خانواده تان تجربه کنيد.تعمیر تلویزیون ال سی دی در منزل .

از آنجايي که تصاوير سه بعدي داراي کيفيت بالا هستند و معمولا با کيفيت FullHD 1080 ساخته مي شوند ، حجم بالايي دارند و براي پخش شدن در تلويزيون نياز است تا از کابل هاي با ظرفيت بيشتر همانند HDMI استفاده کرد.

جنس کابل در نمايش دادن يا ندادن تصوير موثر نيست ولي در صورتي که از کابل هاي بلند و نامرغوب استفاده مي کنيد ممکن است تا در سرعت پخش تصاوير ، کمي با مشکل برخورد کنيد.تعمیر تلویزیون سامسونگ در منزل.

ممکن است براي برخي افراد ميزان مصرف انرژي تلويزيون مسئله ي قابل توجهي باشد. در اين مورد بايد عرض کرد که زمانيکه از قابليت سه بعدي در تلويزيون خود استفاده مي کنيد به دليل استفاده از حداکثر ظرفيت سخت افزار و نرم افزار موجود در تلويزيون ، مصرف برق نيز تا حدي افزايش مي يابد.تعمیر تلویزیون سه بعدی او ال ای دی LG در منزل .

شما در استفاده از تلويوزيون سه بعدي خود محدوديت هايي داريد و آن هم بيشتر مربوط مي شود به نوع عينک .

هر کمپاني بنا به سياست هاي ساخت و پياده سازي تکنولوژي سه بعدي در محصولات خود از يک نوع خاصي از عينک استفاده مي کند .

اين بدان معني است که در تلويزيون هاي مختلف ، در صورتي که از يک تکنولوژي بهره نبرده باشند ، نمي توان از عينک مشترک استفاده کرد.پس در هنگام خريد ، اين نکات را در ذهن داشته باشيد تا بتوانيد انتخابتان را با آگاهي بيشتري نسبت به تکنولوژي سه بعدي انجام دهيد.تعمیر تلویزیون در منزل سامسونگ ،ال جی ، سونی.

آیا امکان تعمیر پنل LCD شکسته وجود دارد؟

توجه داشته باشيد هيچ روشي براي تعمير پنل LCD شکسته وجود ندارد و بهترين روش براي تعمير آن تعويض پنل شکسته با يک پنل جديد است.کريستال مايعي که ممکن است از پنل LCD شکسته خارج شود فوق العاده سمي است و برخورد آن با چشم و دهان خطرناک است.تعمير تلويزيون سامسونگ ،تعمير تلويزيون پلاسما سامسونگ در منزل .


تعمیر تلویزیون crt ایکس ویژن

crt

امواج الکترومغناطیسی ارسالی از فرستنده های مختلف تلویزیونی،به آنتن برخورد کرده و جذب آن می شوند.آنتن ، امواج  اکترومغاطیسی را به جریان الکتریکی تبدیل می کند.فرکانس امواج و جریان الکتریکی تولید شده در آنتن برابر است.

هر آنتن متناسب با طول خود،فرکانس(طول موج ) خاصی را بهتر جذب می کند.آنتن تلویزیون رنگی از نوع یاگی یا امپدانس ۳۰۰ اهم است.این آنتن از سه قسمت رفلکتور،دایرکتور و دایپل تشکیل شده است.

در زیر دایپل و در داخل جعبه آنتن یک ترانس تطبیق امپدانس به نام مدار مچینگ قرار داده می شود تا امپدانس ۳۰۰ اهم را به امپدانس ۷۵ اهم تبدیل کند. امواج خروجی از آنتن توسط کابل کواکسیال (هم محور) ۷۵ اهم به تلویزیون انتقال داده می شوند.

کابل تلویزیون رنگی از نوع کواکسیال انتخاب می شود تا از تشعشع امواج به محیط و نویزپذیری جلوگیری شود.اتصال آنتن و کابل مرتبط با آن از اهمیت خاصی برخوردار است،چرا که در بسیاری از موارد تاثیر گذار بوده و کیفیت تصویر وابستگی زیادی به آن دارد.

جریان الکتریکی خروجی از کابل آنتن از طریق فیش آنتن به تلویزیون وارد می شوند.

فیش آنتن مستقیم به تیونر متصل بوده و جریان الکتریکی دریافت و تبدیل شده توسط آنتن مستقیما به تیونر وارد می شود .

تیونر بر اساس فرامین دریافتی از کلیدهای روی تلویزیون یا ریموت کنترل ولتاژهای انتخاب باند و کانال را ساخته و به تیونتر می فرستد.به این ترتیب ظرفیت و راکتورهای(دیود های خازنی ) تیونر متناسب با ولتاژ دریافتی تغییر و براساس ظرفیت آنها،فرکانس کانال مورد نظر انتخاب می شود.

میکرو کنترولر به عنوان مغز در تلویزیون های جدید عمل می کند.انجام تمام عملیات و کنترل فرامین مختلف توسط آن صورت می گیرد.

وجود میکروکنترلر تاثیر زیادی در اضافه شده مدارات جانبی به تلویزیون داشته و تا حدود زیادی از افزایش حجم جلوگیری کرده است .میکرو کنترولر با ارسال و دریافت ولتاژ و پالس ، با سایر طبقات در ارتباط است.

امواج ورودی به تیونر ،از یک فیلتر عبور داده می شوند تا فرکانس های مزاحم حذف و فقط فرکانس های محدوده UHF و VHF عبور کنند.با استفاده از یک تقویت کننده یا دیود ها مقاومتی ،مداری به نام AGC ساخته می شود .

دامنه ی سیگنال های عبوری از فیلتر ثابت نبوده و مداوم در حال تغییر هستند .به کمک مدار AGC دامنه سیگنال های ضعیف و قوی یکسان می شوند.به کمک دو فیلتر بالاگذر و پایین گذر که در خروجی مدار AGC قرار داده شده اند،فرکانس های محدوده ی UHF و VHF داده می شوند.

هر یک از طبقات UHF و VHF به صورت یک گیرنده ی هتروداین عمل کرده و امواج دریافتی را با فرکانس تولید شده توسط نوسان ساز محلی ترکیب می کند تا فرکانس های ثابت IF صدا و تصویر ساخته شوند.

این فرکانس ها مقادیر ثابتی بوده و با تغییر فرکانس کانال دریافتی تغییر نمی کنند .

در خروجی تیونر یک فیلتر میان گذر قرار داده شده است.

این فیلتر فقط محدوده فرکانس های آی اف صدا و تصویر را از خود عبور می دهد.به طور خلاصه می توان چنین بیان کرد که وظیفه تیونر،تبدیل فرکانس های مختلف به دو فرکانس ثابت IF صدا و تصویر است .

این عمل با دریافت فرامین مختلف از میکروکنترولر صورت می گیرد.

سیگنال های آی اف صدا و تصویر خروجی از تیونر،وارد طبقه آی اف و آشکار ساز تصویر می شوند.

در ورودی طبقه آی اف،فیلتر حذف امواج مزاحم و تنظیم منحنی آی اف از نوع saw-Filter قرار گرفته است.

این فیلتر،فرکانس های مزاحم ، مثل آی اف صوت کانال قبل و آی اف تصویر کانال بعد را حذف و فرکانس آی اف صوت همین کانال را تضعیف می کند .

امواج خروجی از saw-Filter پس از عبور از تقویت کننده به آشکار ساز تصویر داده می شود.آشکار ساز تصویر دو وظیفه اصلی بر عهده دارد،این آشکار ساز ،سیگنال مرکب تصویر را از روی فرکانس آی اف تصویر جدا و ز ترکیب دو فرکانس آی اف صدا و تصویر ،فرکانس آی اف خروجی آشکارساز تصویر به طبقات دیگر داده می شود:

۱٫سیگنال مرکب تصویر به طبقه ی دکودر رنگ و RGB داده می شود.

۲٫سیگنال مرکب تصویر به طبقه جداکننده ی همزمانی داده می شود.

۳٫آی اف تفاضلی صوت به طبقه صوت داده می شود.

۴٫سیگنال مرکب تصویر به همراه پالس های افقی به طبقه AGC داده می شود.

آی اف تفاضلی صوت خروجی از طبقه آی اف و آشکارساز تصویر به طبقه صوت داده می شود.در ورودی طبقه صوت،فیلتر و مدار کنورتور صوت قرار داده شده است که فقط اجازه عبور فرکانس تفاضلی صوت را می دهد و بقیه فرکانس های مزاحم را حذف می کند.

آی اف تفاضلی صوت پس از عبور از کنورتور و فیلتر صدا تقویت و سپس به روش FM آشکار می شود. سیگنال آشکار شده ی صدا در دو مرحله تقویت و از طریق بلندگو پخش می شود.در مسیر سیگنال عبوری عملیات تنظیم حجم و تن صدا صورت می پذیرد.

سیگنال مرب تصویر در خروجی از طبقه آی اف به طبقه رنگ داده می شود.طبقه .رنگ شامل دو قسمت دکودر رنگ و RGB است .دکودر رنگ سیگنال های تفاضلی رنگ R-Y و B-Y و سیگنال برست را از روی سیگنال مرکب تصویر جدا می کند.

سیگنال های تفاضلی رنگ R-Y و B-Y به همراه سیگنال Y به طبقه رنگ داده می شوند.در طبقه رنگ ابتدا سیگنال G-Y و سپس سیگنال های R،G و B ساخته می شوند.به علت پهنای باند بیشتر سیگنال Y در مسیر آن یک مدار تاخیر دهنده قرار می گیرد.


تعمیر تلویزیون رنگی ایکس ویژن

داده شده و قسمت دکودر مربوط به ان فعال می شود.انشعاب دیگری از سیگنال مرکب تصویر خروجی از طبقه آی اف به طبقات مرور داده می شود.طبقه ی مرور شامل سه قسمت جداکننده همزمانی ،طبقه ی مرور عمودی و طبقه مرور افقی است .

مدار جدا کننده همزمانی یا SYNC SEPARATOR پالس های همزمانی را از روی سیگنال مرکب تصویر جدا می کند .SYNC SEPRATOR می تواند یک تقویت کننده ی کلاس C باشد.

طبقه رنگ شامل ماتریس سازنده سیگنال تفاضلی سبز و سیگنال زنگ های اولیه پالس های همزمانی خروجی جهت کنترل نوسان سازهای عمودی و افقی از جدا کننده همزمانی به طبقات مرور عمودی و افقی داده می شود.

نوسان ساز عمودی جریان دندان اره می سازند

این جریان های دندان اره ای پس از تقویت به یوک های انحراف عمودی و افقی داده می شوند تا اشعه ی الکترونیکی به طور صحیح برروی صفحه نمایش به حرکت در می آید.

در تلویزیون های با صفحه نمایش CRT انشعاب دیگری از فرکانس افقی به یک اتو ترانس (ترانس HIGH VOLTAGE) و چند برابر کننده ی ولتاژ داده می شود تا اختلاف پتانسیل لازم بین کاتد و آند اصلی لامپ برقرار شده و اشعه ی الکترونی با شدت مناسب به مواد فسفروسانس برخورد نموده و تصویر با روشنایی و وضوح صحیح نشان داده شود.

سیگنال های رنگ RGB به کاتد های لامپ تصویر داده می شوند.علاوه بر آن جریان های انحراف عمودی و افقی به یوک های مربوط به خود و همچنین ،های ولتاژ ،به اکوداک لامپ تصویر داده می شوند تا تصویر بر روی صفحه تشکیل شود.

در لامپ تصویر های رنگی (تلویزیون های با نمایشگر CRT ) به مدارات اصلاح کننده مثل مغناطیس زدا(دی گوسینگ ) ، آهنرباهای همگرای استاتیک و سیم پیچ های همگرای دینامیکی و مدارات تصحیح خطای شرقی -غربی نیاز است .

هر سیستم و مدار الکترونیکی برای آنکه بتواند وظیفه ی اصلی خود را انجام دهد نیاز به ولتاژ تغذیه DC دارد .منبع تغذیه قسمتی است که این وظیفه را بر عهده دارد.

در تلویزیون جدید از منابع تغذیه ی کلیدی استفاده می شود.


تعمیر تلویزیون بررسی طبقه آی اف ، آشکار ساز تصویر و سینک

نگذارد. در کنار منحنی تنظیم آی اف از تقویت کننده، آشکار ساز تصویر، مدار mute و جدا کننده پالس همزمانی هم قرار گرفته است.

سیگنال ساخته شده در طبقه ی تیونز به صورت متقارن وارد پایه های ۱۹ و ۲۰ مدول آی اف می شوند.

سیگنال های ورودی ابتدا از فیلتر F2201 گذشته و به فیلتر تنظیم منحنی آی اف از نوع SAW-FILLTER داده می شوند. فرکانس های آی اف تصحیح شده و به پایه های ۱ و ۱۸ آی سی IC2201 داده می شوند.

در داخل آی سی سیگنال ورودی تقویت و سپس آشکار می شود. در داخل این آی سی مدار AGC قرار داده شده است و توسط پتانسیومتر متصل به پایه ۱۴ آی سی ولتاژ AGC تنظیم می شود.

سیگنال مرکب تصویر (FBAS) از پایه ۹ آی سی خارج و از فیلتر F2217 می گذرد تا فرکانس های مزاحم حذف شوند.

پس از آن مجددا توسط یک ترانزیستور تقویت به پایه ۷ آی سی وارد شده و از طریق کلید و بافر داخل آی سی از پایه ۱۶ خارج و به عنوان VIDEO OUT مورد استفاده قرار می گیرد.

 تعمیر قسمت آی اف تلویزیون های رنگی ۲۱ یک اینچ در منزل انجام می شود. تعمیرات تلویزیون های رنگی قدیمی در منزل شما با ضمانت سه ماه انجام می شود.

انشعاب دیگر پایه ۹ سیگنال آی اف تفاضلی صوت است. این انشعاب از فیلتر F2224 گذشته و وارد آی سی صوت IC2230 می شود.

سیگنال آی اف تفاضلی صوت به پایه ۱۶ این آی سی وارد و پس از تقویت و آشکار سازی به روش فرکانس از پایه ۱۴ آی سی خارج می شود. سیگنال خروجی از پایه ۱۴ ، پس از تقویت از طریق بلندگو پخش می شود.

آی سی IC2260 وظیفه جداکردن پالس های همزمانی را بر عهده دارد.


سیگنال مرکب تصویر از پایه ۱۳ مدول خارج و از طریق پایه ۲۷ وارد مدول شده و پس از عبور از فیلتر پایین گذر R2246 وC2246 و حذف فرکانس های بالای ۱MHS به پایه ۵ آی سی IC2260 داده می شود. در داخل این آی سی با استفاده از مدار PLL پالس های همزمانی جدا و برای کنترل نوسان سازهای عمودی و افقی به طبقات مربوطه می روند.

برای تعمیر و رفع عیب تلویزیون های قدیمی و جدید با ما تماس بگیرید.پالس های خروجی با نام SSC (پالس شناسایی یا سند کاستل) برای کنترل همزمان و محو مورد استفاده قرار می گیرند. آشکار ساز تصویر از نوع تفاضلی و در داخل آی سی IC2210 قرار دارد.

این آشکاز ساز سیگنال مرکب تصویر را از روی فرکانس آی اف تفاضلی صوت ۵,۵MHS را می سازد.

در داخل آی سی های TBA121 و TBA5931 دو کلید قرار دارد که در حالت عادی خروجی صدا و تصویر را به طبقات مربوط اعمال می کند ولی با اتصال دستگاه جانبی مثل ویدیو، این کلیدها سیگنال صدا و تصویر را از دستگاه مورد نظر دریافت می کنند.

در حالت استند بای ولتاژ ۱٫۸VOLT به اسیلاتور افقی داده شده و آن را آماده به کار نگه می دارد. با روشن شدن تلویزیون این ولتاژ افزایش پیدا کرده و طبقه افقی فعال می شود.

برای تشخیص فرکانس عمودی، هنگام دریافت فرکانس ۶۰HZ ولتاژ ۵و۶ ولت و هنگام دریافت فرکانس ۵۰HZ ولتاژ ۱۲ VOLT تهیه و در اختیار میکروکنترلر قرار می گیرد.

به علت استفاده از فیلتر SAW-Fillter ، آشکار سازهای pllو نوسان ساز های vco  و همچنین استفاده از مدارات مجتمع بیشتر، حجم طبقه آی اف کوچک است.

علاوه بر آن عملکرد طبقات دیگر مثل طبقات عمودی و افقی، طبقه ی رنگ، طبقه صوت و بسیاری از طبقات دیگر به عملکرد ایت طبقه وابسته بوده و در صورت عدم کارکد صحیح این طبقه، عملکرد طبقات دیگر هم مختلف خواهد شد.

این مسله بخصوص هنگام عیب یابی و تعمیر باید مورد توجه قرار گیرد.

behnam Seif

تعمیرکار الکترونیک 09144166912

مطالب مرتبط

تماس با ما